World Sports Racing Prototypes

The site dedicated to sportscar race results and chassis numbers histories is under construction.


1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 Drivers Teams Interserie (info)

Interserie I.S.O. Sprint-Challenge 2002


Round Date Race State Practiced Started Classified
1 28.4.2002 Interserie Brno CZ 11 10 7
2 19.5.2002 Interserie A1-Ring A   13  
3 9.6.2002 Interserie Most I CZ 11 11  
4 11.8.2002 Interserie Most CZ 28 25 17
5 12.10.2002 Interserie Hockenheim D   24 22

WSRP Home Page

Interserie I.S.O. Sprint-Challenge Round: 1

Interserie Brno

Jarní cena Brna, Automotodrom Brno - Masarykùv okruh Date: 28.4.2002

Practiced:11(Div.3 - 1, Div.2 - 3, Div.1 - 7)
Started:10(Div.3 - 1, Div.2 - 2, Div.1 - 7)
Classified:7(Div.3 - 1, Div.2 - 1, Div.1 - 5)

2 qualifying sessions held for a total of 50 minutes on 26/4
1 non-qualifying practice sessions held for a total of 30 minutes on 25/4
10 minute pre-race 2 warm-up held

Race 1

Circuit lenght: 5,403 km Race distance: Winner's average speed: 158,148 km/h

Fastest lap:Peter MilavecNo. 33Lola T92/50 Audi Turbo2:0,431161,510 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 55 Walter Leitgeb (A) Fadewa F1 Ford PSV Wels 12 0:24:35,894 1. Div.3 1. 1:56,873
2. 7 Hanuš Lím (CZ) Dallara - Opel AK Avia Lím Racing Cars 12 0:24:41,852 1. Div.1 3. 2:02,608
3. 33 Peter Milavec (A) Lola T92/50 Audi Turbo Zele Motorsport 12 0:25:08,039 1. Div.2 2. 2:01,758
4. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 11 0:23:52,442/DNF 2. Div.2 4. 2:04,237
5. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 11 0:24:41,134 2. Div.1 5. 2:12,677
6. 2 Frank Schierig (D) Formel Renault Frank Schierig 11 0:24:41,751 3. Div.1 7. 2:13,276
7. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 0:24:44,659 4. Div.1 6. 2:12,748
8. 3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner 11 0:25:35,871 5. Div.1 8. 2:18,128
9. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 9 0:26:36,619 6. Div.1 10.
Did not finish:
10. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 3 0:07:23,751/DNF Div.1 9. 2:20,340

Race 2

Circuit lenght: 5,403 km Race distance: Winner's average speed: 156,351 km/h

Fastest lap:Walter LeitgebNo. 55Fadewa F1 Ford1:57,97164,880 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 55 Walter Leitgeb (A) Fadewa F1 Ford PSV Wels 12 0:24:52,859 1. Div.3 1. -
2. 7 Hanuš Lím (CZ) Dallara - Opel AK Avia Lím Racing Cars 12 0:24:56,930 1. Div.1 2. -
3. 33 Peter Milavec (A) Lola T92/50 Audi Turbo Zele Motorsport 12 0:25:00,934 1. Div.2 3. -
4. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 12 0:26:45,152 2. Div.1 4. -
5. 2 Frank Schierig (D) Formel Renault Frank Schierig 11 0:24:59,061 3. Div.1 5. -
6. 3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner 11 0:25:13,180 4. Div.1 7. -
7. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 0:26:11,090 5. Div.1 6. -
Did not finish:
8. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 0 Retired in formation lap Div.1 8. -
Did not start:
9. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 0 Div.1 9. -
31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner Div.2 -

Top of page

Interserie I.S.O. Sprint-Challenge Round: 2

Interserie A1-Ring

Int. Castrol Pokal, A1-Ring, Spielberg, Zeltweg Date: 19.5.2002

Started:13(Div.3 - 1, Div.2 - 4, Div.1 - 5, GT - 3)

Race 1

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 55 Walter Leitgeb (A) Fadewa F1 Ford PSV Wels 12 0:24:46,724 1. Div.3
2. 22 Eberhard Klaus (D) Porsche GT 12 0:26:28,637 1. GT
3. 650 Victor Gruenhut (A) Porsche GT 12 0:26:44,414 2. GT
4. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 12 0:26:59,285 1. Div.2
5. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 Div.1
6. 5 Norbert Groer (A) Tatuus - Renault 11 1. Div.1
7. 10 Friedrich Burgstaller (A) Porsche GT 11 2. GT
8. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 11 1. Div.1
9. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 10 2. Div.2
Did not finish:
21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 3 DNF Div.1
33 Peter Milavec (A) Lola T92/50 Audi Turbo Zele Motorsport 3 DNF Div.2
34 Felix Wittberger (A) Fadewa-Reynard Leitgeb Motorsport 3 DNF Div.2
3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner DNF Div.1

Race 2

Fastest lap:Walter LeitgebNo. 55Fadewa F1 Ford1:54,107132,660 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 55 Walter Leitgeb (A) Fadewa F1 Ford PSV Wels 12 0:23:26,100 1. Div.3 -
2. 22 Eberhard Klaus (D) Porsche GT 12 0:24:25,789 1. GT -
3. 650 Victor Gruenhut (A) Porsche GT 12 0:25:03,284 2. GT -
4. 5 Norbert Groer (A) Tatuus - Renault 11 1. Div.1 -
5. 10 Friedrich Burgstaller (A) Porsche GT 11 3. GT -
6. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 2. Div.1 -
7. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 9 3. Div.1 -
8. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 9 1. Div.2 -
Did not finish:
38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 7 DNF Div.2 -
21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 3 DNF Div.1 -
3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner DNF Div.1 -
Did not start:
33 Peter Milavec (A) Lola T92/50 Audi Turbo Zele Motorsport Div.2 -
34 Felix Wittberger (A) Fadewa-Reynard Leitgeb Motorsport Div.2 -

Top of page

Interserie I.S.O. Sprint-Challenge Round: 3

Interserie Most I

FIA Lurani Trophy (Interserie I.S.O. Sprint - Challenge), Autodrom Most Date: 9.6.2002

Practiced:11(Div.3 - 0, Div.2 - 2, Div.1 - 9)
Started:11(Div.3 - 0, Div.2 - 2, Div.1 - 9)

1 non-qualifying practice session held on 7/6
1 qualifying session held on 8/6

Race 1

Circuit lenght: 4,148 km Race distance: Winner's average speed: 127,983 km/h

Fastest lap:Hanuš LímNo. 7Dallara - Opel1:54,026130,960 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 7 Hanuš Lím (CZ) Dallara - Opel AK Avia Lím Racing Cars 12 0:23:20,142 1. Div.1 1. 1:47,990
2. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 12 0:25:07,426 2. Div.1 4. 2:00,266
3. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 11 0:23:52,299 3. Div.1 3. 2:00,212
4. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 0:24:32,054 4. Div.1 5. 2:06,172
5. 6 Josef Eichberger (A) Spider 1800 Josef Eichberger 11 0:24:36,248 5. Div.1 8. 2:10,238
6. 2 Dieter Müller (D) Formel Renault Dieter Mueller 11 0:24:56,400 6. Div.1 6. 2:07,936
7. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 11 0:25:03,784 1. Div.2 7. 2:09,261
8. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Buettner 11 0:25:32,535 2. Div.2 10. 2:15,862
9. 3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner 10 0:23:39,390 7. Div.1 9. 2:11,161
10. 5 Klaus Herman (D) Kaimann - VW Klaus Herman 10 0:24:43,898 8. Div.1 11. 2:19,329
Did not finish:
11. 29 Helmut Rokitta (D) Tatuus - Renault Helmut Rokitta 8 0:17:39,526/DNF Div.1 2. 1:59,515

Race 2

Circuit lenght: 4,148 km Race distance: Winner's average speed: 164,485 km/h

Fastest lap:Hanuš LímNo. 7Dallara - Opel1:29,233167,347 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 7 Hanuš Lím (CZ) Dallara - Opel AK Avia Lím Racing Cars 12 0:18:09,428 1. Div.1 -
2. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Buettner 12 0:19:13,934 1. Div.2 -
3. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 12 0:19:48,069 2. Div.1 -
4. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 0:18:19,109 3. Div.1 -
5. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 11 0:18:20,066 4. Div.1 -
6. 2 Dieter Müller (D) Formel Renault Dieter Mueller 11 0:19:03,166 5. Div.1 -
7. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 11 0:19:21,396 2. Div.2 -
8. 3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner 11 0:19:30,716 6. Div.1 -
9. 6 Josef Eichberger (A) Spider 1800 Josef Eichberger 10 0:19:14,466 7. Div.1 -
Did not finish:
10. 29 Helmut Rokitta (D) Tatuus - Renault Helmut Rokitta 5 0:10:32,092/DNF Div.1 -
11. 5 Klaus Herman (D) Kaimann - VW Klaus Herman 2 0:04:27,832/DNF Div.1 -

Top of page

Interserie I.S.O. Sprint-Challenge Round: 4

Interserie Most

Èeská Pojišovna - Škoda Octavia Weekend, Interserie - Okruhové závody automobilù, Autodrom Most Date: 11.8.2002

Practiced:28(Div.3 - 0, Div.2 - 3, Div.1 - 8, Div.4 - 6, Div.5 - 10)
Started:25(Div.3 - 0, Div.2 - 3, Div.1 - 7, Div.4 - 5, Div.5 - 10)
Classified:17(Div.3 - 0, Div.2 - 2, Div.1 - 5, Div.4 - 2, Div.5 - 8)

2 qualifying sessions held on 9-10/8

Race 1

Circuit lenght: 4,148 km Race distance: Winner's average speed: 168,003 km/h

Fastest lap:Marcel SteinerNo. 37URD SR2 BMW1:26,102173,432 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 39 Markus Altenstrasser (A) Osella - BMW Osella Germania 12 0:17:46,612 1. Div.4 1:25,411
2. 7 Hanuš Lím (CZ) Dallara - Opel Avia Lím Racing Cars 12 0:18:20,609 1. Div.1 1:28,321
3. 36 Josef Robel (D) Osella - BMW Osella Germania 12 0:18:27,151 2. Div.4 1:27,405
4. 50 Josef Pfyl (CH) Centenari - Alfa Romeo Jo Zeller Racing 12 0:18:47,917 1. Div.5 1:31,604
5. 52 Patrik Zajelsnik (D) Osella - Alfa Romeo JAZ Racing 12 0:18:54,295 2. Div.5 1:32,064
6. 57 Wolfgang Dietmann (A) Argo JM21 Alfa Romeo 138 Wolfgang Dietmann 11 0:18:18,366 3. Div.5 1:37,132
7. 54 Klaus Ruf (D) PRC - Alfa Romeo RUF Racing Team 11 0:18:18,870 4. Div.5 1:37,283
8. 55 Normen Huerdler (D) Osella - Alfa Romeo Normen Huerdler 11 0:18:18,973 5. Div.5 1:37,272
9. 28 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 11 0:18:19,399 1. Div.2 1:33,095
10. 16 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 11 0:18:19,496 2. Div.1 1:38,489
11. 59 Theodor Ehrhard (A) Argo - Alfa Romeo Theodor Ehrhard 11 0:18:24,983 6. Div.5 1:39,271
12. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 0:18:25,525 3. Div.1 1:36,378
13. 11 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 11 0:18:26,062 4. Div.1 1:33,886
14. 19 Helmut Rokitta (D) Tatuus - Renault Helmut Rokitta 11 0:18:28,977 5. Div.1 1:37,978
15. 61 Jochen Fuchs (A) PRC Junior Opel Remus Racing 11 0:18:34,100 7. Div.5 1:37,431
16. 60 Dominik Zenz (A) PRC Junior Opel PRC Sports Car Racing 11 0:18:53,397 8. Div.5 1:39,580
17. 14 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Gruenewald 11 0:19:25,355 6. Div.1 1:40,168
18. 21T Henry Büttner (D) Formel Renault Henry Buettner 10 0:17:49,945 2. Div.2 1:31,535
Did not finish:
19. 37 Marcel Steiner (CH) URD SR2 BMW URD Rennwagenbau 5 0:07:15,857/DNF Div.4 1:24,431
20. 3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel LS Motorsport 3 0:05:07,520/DNF Div.1 1:35,728
21. 58 Hubert Breitfuss (A) PRC - Opel Hubert Breitfuss 1 0:02:00,842/DNF Div.5 1:50,439
22. 51 Wolfgang Payr (A) PRC - Opel PRC Sports Car Racing 0 DNF Div.5 1:35,768
Did not start:
23. 23 Peter Milavec (A) Lola T92/50 Audi Turbo Zele Motorsport Div.2 1:25,990
24. 42 Emanuel Pedrazza (A) PRC - BMW PRC Sports Car Racing Div.4 1:29,778
25. 41 Ralph Baumann (A) Norma - Alfa Romeo Ralph Baumann Div.4 1:34,262
26. 43 Gerd Beisel (D) PRC - BMW Gerd Beisel Div.4 1:30,568
27. 17 Bernd Deuling (D) Formel Renault Bernd Deuling Div.1 1:49,397
Did not practice:
40 Martin Krisam, Jr. (D) Osella - BMW Scuderia Muenchen Div.4 no time

Race 2

Circuit lenght: 4,148 km Race distance: Winner's average speed: 170,120 km/h

Fastest lap:Markus AltenstrasserNo. 39Osella - BMW1:26,245173,144 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 39 Markus Altenstrasser (A) Osella - BMW Osella Germania 12 0:17:33,337 1. Div.4 -
2. 23 Peter Milavec (A) Lola T92/50 Audi Turbo Zele Motorsport 12 0:17:57,255 1. Div.2 -
3. 36 Josef Robel (D) Osella - BMW Osella Germania 12 0:17:59,105 2. Div.4 -
4. 7 Hanuš Lím (CZ) Dallara - Opel Avia Lím Racing Cars 12 0:18:15,517 1. Div.1 -
5. 43 Gerd Beisel (D) PRC - BMW Gerd Beisel 12 0:18:23,633 3. Div.4 -
6. 52 Patrik Zajelsnik (D) Osella - Alfa Romeo JAZ Racing 12 0:18:39,306 1. Div.5 -
7. 50 Josef Pfyl (CH) Centenari - Alfa Romeo Jo Zeller Racing 12 0:18:39,548 2. Div.5 -
8. 28 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 12 0:18:55,395 2. Div.2 -
9. 41 Ralph Baumann (A) Norma - Alfa Romeo Ralph Baumann 11 0:17:36,845 4. Div.4 -
10. 55 Normen Huerdler (D) Osella - Alfa Romeo Normen Huerdler 11 0:18:01,086 3. Div.5 -
11. 54 Klaus Ruf (D) PRC - Alfa Romeo RUF Racing Team 11 0:18:02,437 4. Div.5 -
12. 57 Wolfgang Dietmann (A) Argo JM21 Alfa Romeo 138 Wolfgang Dietmann 11 0:18:09,078 5. Div.5 -
13. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 11 0:18:17,503 2. Div.1 -
14. 16 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 11 0:17:18,614 3. Div.1 -
15. 3 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel LS Motorsport 11 0:18:20,135 4. Div.1 -
16. 61 Jochen Fuchs (A) PRC Junior Opel Remus Racing 11 0:18:23,016 6. Div.5 -
17. 59 Theodor Ehrhard (A) Argo - Alfa Romeo Theodor Ehrhard 11 0:18:23,436 7. Div.5 -
18. 19 Helmut Rokitta (D) Tatuus - Renault Helmut Rokitta 11 0:18:23,958 5. Div.1 -
19. 14 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Gruenewald 11 0:18:39,512 6. Div.1 -
20. 60 Dominik Zenz (A) PRC Junior Opel PRC Sports Car Racing 11 0:18:57,519 8. Div.5 -
21. 21T Henry Büttner (D) Formel Renault Henry Buettner 10 0:17:37,169 3. Div.2 -
22. 58 Hubert Breitfuss (A) PRC - Opel Hubert Breitfuss 10 0:18:19,981 9. Div.5 -
Did not finish:
23. 51 Wolfgang Payr (A) PRC - Opel PRC Sports Car Racing 5 0:07:51,910/DNF Div.5 -
Did not start:
24. 42 Emanuel Pedrazza (A) PRC - BMW PRC Sports Car Racing Div.4 -
25. 37 Marcel Steiner (CH) URD SR2 BMW URD Rennwagenbau Div.4 -
26. 11 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus Div.1 -
27. 17 Bernd Deuling (D) Formel Renault Bernd Deuling Div.1 -
Did not practice:
40 Martin Krisam, Jr. (D) Osella - BMW Scuderia Muenchen Div.4 -

Top of page

Interserie I.S.O. Sprint-Challenge Round: 5

Interserie Hockenheim

Hockenheim Date: 12.10.2002

Started:24(Div.3 - 0, Div.2 - 3, Div.1 - 6, Euroserie - 15)
Classified:22(Div.3 - 0, Div.2 - 3, Div.1 - 5, Euroserie - 14)

It was joint Interserie and Sportscar Challenge race. Overall positions not known. Separate Interserie or Sportscar challenge positions are shown in division field regardless.

Race 1

Fastest lap:Markus AltenstrasserNo. 5Osella PA20S BMW1:38,257167,585 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 5 Markus Altenstrasser (A) Osella PA20S BMW Osella Germania 10 0:16:40,624 1. Euroserie
2. 8 Emanuel Pedrazza (A) PRC - Opel 10 0:16:48,863 2. Euroserie
3. 3 Marcel Steiner (CH) URD SR2 BMW URD Rennwagenbau 10 0:16:49,606 3. Euroserie
4. 2 Josef Robl (D) Osella PA20P BMW 10 0:17:15,478 4. Euroserie
5. 4 Burkhard Stricker (CH) PRC - BMW 10 0:17:34,087 5. Euroserie
6. 9 Gerd Beisel (D) PRC - BMW Gerd Beisel 10 0:17:41,703 6. Euroserie
7. 32 Patrik Zajelsnik (D) Osella PA18 Alfa Romeo JAZ Racing 10 0:17:47,919 7. Euroserie
8. 31 Wolfgang Payr (A) PRC - Opel PRC Sports Car Racing 10 0:17:50,715 8. Euroserie
9. 37 Wolfgang Dietmann (A) Argo JM21 Alfa Romeo 138 Wolfgang Dietmann 10 0:18:29,952 9. Euroserie
70 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 9 0:17:40,339 2. Div.1
67 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner 9 0:18:03,631 5. Div.1
65 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 9 0:18:12,663 6. Div.1
84 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 9 0:16:47,105 1. Div.2
80 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 9 0:17:45,035 3. Div.2
83 P. Tschümperlin (CH) Lola T90/50 9 0:17:56,683 4. Div.2
30 Josef Pfyl (CH) Centenari - Alfa Romeo Jo Zeller Racing 9 10. Euroserie
34 Klaus Ruf (D) PRC - Alfa Romeo RUF Racing Team 9 11. Euroserie
61 Jochen Fuchs (A) PRC Junior Opel Remus Racing 9 12. Euroserie
74 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 8 7. Div.1
72 Frank Schierig (D) Formel Renault Frank Schierig 8 8. Div.1
73 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 8 9. Div.1
1 Alexander Seibold (D) PRC - BMW 8 13. Euroserie
14 Urs Müller (CH) Argo - Alfa Romeo 7 14. Euroserie
36 Kohler PRC - Opel 1 15. Euroserie

Race 2

Fastest lap:Markus AltenstrasserNo. 5Osella PA20S BMW1:38,693166,844 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 5 Markus Altenstrasser (A) Osella PA20S BMW Osella Germania 10 0:16:42,055 1. Euroserie -
2. 8 Emanuel Pedrazza (A) PRC - Opel 10 0:17:03,225 2. Euroserie -
3. 1 Alexander Seibold (D) PRC - BMW 10 0:17:07,087 3. Euroserie -
4. 9 Gerd Beisel (D) PRC - BMW Gerd Beisel 10 0:17:30,198 4. Euroserie -
5. 31 Wolfgang Payr (A) PRC - Opel PRC Sports Car Racing 10 0:17:48,227 5. Euroserie -
6. 32 Patrik Zajelsnik (D) Osella PA18 Alfa Romeo JAZ Racing 10 0:17:48,397 6. Euroserie -
7. 2 Josef Robl (D) Osella PA20P BMW 10 0:17:59,787 7. Euroserie -
8. 30 Josef Pfyl (CH) Centenari - Alfa Romeo Jo Zeller Racing 10 0:18:03,542 8. Euroserie -
9. 84 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd G. M. Racing Team 10 0:18:30,439 1. Div.2 -
70 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 9 3. Div.1 -
65 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 9 4. Div.1 -
80 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 9 2. Div.2 -
83 P. Tschümperlin (CH) Lola T90/50 9 5. Div.2 -
37 Wolfgang Dietmann (A) Argo JM21 Alfa Romeo 138 Wolfgang Dietmann 9 9. Euroserie -
34 Klaus Ruf (D) PRC - Alfa Romeo RUF Racing Team 9 10. Euroserie -
61 Jochen Fuchs (A) PRC Junior Opel Remus Racing 9 11. Euroserie -
14 Urs Müller (CH) Argo - Alfa Romeo 9 12. Euroserie -
36 Kohler PRC - Opel 9 13. Euroserie -
74 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 8 6. Div.1 -
67 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel Jürgen Pfitzner 8 7. Div.1 -
73 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 8 8. Div.1 -
3 Marcel Steiner (CH) URD SR2 BMW URD Rennwagenbau 6 14. Euroserie -
4 Burkhard Stricker (CH) PRC - BMW 4 15. Euroserie -
Did not start:
72 Frank Schierig (D) Formel Renault Frank Schierig Div.1 -

Top of page

Presented by WSRP Martin Krejci.
Last update: 2.10.2005